Ta strona używa cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.

Zarys praktyki "Original Play”®

dr O. Fred Donaldson

 

Opisane zagadnienia są skierowane głównie do tych osób, które po uczestniczeniu w kursach, warsztatach „Original Play”® i rozpoczęciu praktyki decydują się na kontynuację poznania „Original Play”® z dużym zaangażowaniem.

 

Zagadnienia te opisane są z 5 powodów:

 1. Czasami ludzie zakładają, że mogą „uczyć” Original Play po uczestnictwie w kilku warsztatach.
 2. Jest koniecznym, by każda osoba, która chce kontynuować rozwój w „Original Play”® miała wnikliwe zrozumienie odpowiedzialności i rzetelności związanej z „Original Play”®.
 3. Ważnym jest zaprezentowanie kilku zaleceń, które stworzą w umysłach tych osób, które chciałyby zaangażować się w „Original Play”®, zrozumienie jak szeroki i głęboki rodzaj zobowiązania jest wymagany.
 4. Aby skoncentrować nastawienie i postawę uczestników „Original Play”® na konieczności uczenia się od dzieci.
 5. Aby zapewnić sposoby na tworzenie połączeń między ludźmi praktykującymi „Original Play”®, wesprzeć ich w praktyce i promowaniu ich działań w społeczności.

Ludzie często pytają mnie: „Kiedy mogę nauczać „Original Play”®?”To jest złe pytanie. Im więcej stosuję „Original Play”® tym bardziej rozumiem, że wiem mniej i mniej. Tak, więc zasadniczym pytaniem jest zapytać zamiast tego: „Jak mogę więcej nauczyć się o „Original Play”®?

 

Podczas, gdy „Original Play”® pozostaje trudnym do zdefiniowania, proces doświadczania go może zostać nakreślony i monitorowany. Ktoś, kto poszukuje nauki w „Original Play”® potrzebuje odpowiedniego środowiska, które pielęgnuje delikatność, współczucie i uprzejmość w myśleniu, duchowości i działaniu. To jest ekologia przestrzeni kreowana przez dzieci.

 

Zrozumienie tego jest pierwszym krokiem w praktyce „Original Play”®. „Original Play”® jest czasami trudną, trwającą długo, psychofizyczną i duchową dyscypliną. Każda osoba może bawić się odmiennie, na swój sposób, ale w każdym z tych sposobów stosowane są te same zasady. Kiedy zaczynamy się bawić po latach bycia poza zabawą, wnosimy w nią różne nawyki i bagaż życiowy. Dlatego długość praktyki zależy więc od cech indywidualnych. W ostatecznym rozpatrywaniu tego zagadnienia Ty i tylko Ty sam jesteś odpowiedzialny za własny rozwój w „Original Play”®. Praktyka w „Original Play”® nie ma standartowych etapów czasowych. Moja nauka rzemiosła „Original Play”® trwała na przykład ponad 25 lat.

 

Ci, którzy poszukują praktyki w „Original Play”® muszą być w stanie wyjrzeć poza kategorie i dotknąć serc tych, z którymi się bawią. To nie jest łatwa droga, odkryć to. To nie może być nauczone, to może być tylko wyuczone przez doświadczenie. Kiedy bawisz się z kimś otrzymujesz od tej osoby bezpośrednie doświadczenie z pierwszej ręki. Musisz nauczyć się szanować fakt, że w tym dawaniu i otrzymywaniu jesteś nauczany. Poczujesz swoją siłę i słabość. Baw się z Twoją duchowością, a nie z ego.

 

Te zagadnienia tworzą zasady postępowania w podstawach „Original Play”. Ważnym jest zaznaczyć, że „Original Play”® uczy się od mistrzów- dzieci. Nikt nie nauczy się „Original Play”® od dorosłych, czy uczestnicząc w warsztatach. Warsztaty są tylko wstępem i są tym, co ja nazywam wstępnym treningiem- który przygotowuje Ciebie do tego, by być nauczanym przez dzieci. Tylko wtedy Twoje doświadczenie, trening, czas, który poświęcisz będzie rozwijał Twoje współczucie tak w zabawie jak i codziennym życiu.

 

Tak, więc zagadnienia te są podstawowym zarysem praktykowania „Original Play”®. Te podstawowe zagadnienia nie należy traktować jako wystarczające, kompletne. Ich celem jest przekazanie tym, którzy już rozpoczęli praktykę „Original Play”® punktów odniesienia lub wskazanie kierunku, w jakim osoba ta powinna podążać. To jest wymagane minimum. Być może będziesz gotowy oferować warsztaty w „Original Play”® wtedy, gdy spełnisz następujące kryteria.

 

3 lata rozpoczętej praktyki zawierają:

 

 • 100 godzin/ rok= 300 godzin zabawy z dziećmi łącznie, w ciągu 3 lat
 • 2 podstawowe seminaria praktyki
 • 2 zaawansowane seminaria treningowe
 • 2 seminaria szkoleniowe
 • 300 godzin musi zawierać, co najmniej 100 godzin zabawy z dziećmi specjalnej troski
 • minimalna liczba dzieci, z którymi bawiłeś się w ciągu 3 lat= 3 000.
 • 4 sesje zabawy z dziećmi prawidłowo rozwijającymi się i dziećmi specjalnej troski, monitorowane przez Jolantę Graczykowską lub Daniela Carona.

 

Jolanta Graczykowska i Daniel Caron są wyznaczonymi mentorami w „Original Play”®, każde z nich odpowiednio w Europie i w Ameryce. Oni dają certyfikaty uczestniczenia w warsztatach i seminariach, jako potwierdzenie indywidualnego uczestnictwa. Dodatkowo do certyfikatów uczestnictwa w warsztatach i seminariach Daniel i Jola zapewniać będą, po indywidualnym rozpoznaniu i rozpatrzeniu, certyfikat dla tych, którzy przeszli całą wskazaną drogę praktyki w „Original Play”®. Certyfikat ten jest stwierdzeniem nie końca, lecz początku. Jest świadectwem odpowiedzialności i zaangażowania w naukę, mądrość i współczucie „Original Play”®.

 

Osoby, które będą chciały, by informacje o nich znalazły się na liście w amerykańskiej, czy europejskiej stronie internetowej będą mogły przesłać dane do Daniela Carona lub Jolanty Graczykowskiej, do rozważenia o umieszczeniu ich na www.originalplay.eu lub www.originalplay.com. Każda osoba jest odpowiedzialna za rzetelność informacji, które prezentuje i za uwiarygodnienie praktyki, jeśli będzie to konieczne.

 

Imię i nazwisko:

 

Adres:

 

Tel.:

 

E- mail:

 

Udział w seminariach „Original Play”® ( nie warsztatach):

 

Lata/ godziny doświadczeń z dziećmi w „Original Play”®:

 

Rodzaj i ilość dzieci, z którymi bawiłeś się: